třídní projekty

2/04/2020

Svět nekončí za vrátky - cvičíme se zvířátky

Celoroční aktivity pro předškolní děti.

Myšlenka na celoroční projekt probíhající v oddílech předškolních dětí vznikla v  roce 2014. Projekt je inspirován především obsahem naší pravidelné činnosti v tělocvičných jednotách, jeho záměrem je prezentovat pohyb jako každodenní přirozenou potřebu dětí a zdravé řešení volnočasových aktivit. Projekt si klade za cíl vzbudit v dětech zájem o aktivní sportování, vede je k týmové spolupráci a přináší radost z plnění úkolů jak individuálních, tak skupinových.

V  rámci projektu není naším záměrem, aby děti vzájemně soupeřili, nechceme vytvářet stresující situace pro méně zdatné děti. Naopak se zaměřujeme na respektování a rozvoj individuálních předpokladů, které jsou ve svém důsledku přínosem pro celou skupinu. Rádi bychom, aby plnění jednotlivých úkolů přinášelo dětem potěšení a radost z pohybu, naučilo je překonávat překážky a rozvíjelo jejich samostatnost při dalším zdokonalování pohybových dovedností.

Naším cílem je zapojení co nejvíce dětí do pohybových a rozumových aktivit a při plnění úkolů ukázat pohyb jako přirozenou součást života. Za významnou motivaci také považujeme podporu k pohybovým aktivitám ze strany rodičů.

S Léňou a Béďou křížem, krážem recyklací!
Ekologické zaměření naší mateřské školy

Plast třídíme do speciálních kontejnerů, sbíráme PET lahve, využíváme kontejner na biologický odpad a také jsme se stali místem na sběr použitých cartridgí, baterií  a tonerů - jsme zapojeni do školního recyklačního programu "Recyklohraní aneb Ukliďme si svět", pořádaného pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Také jsme se zúčastnili soutěže pro školy Zelený ParDoubek 2020, kterou vyhlásilo Ekocentrum PALETA, Krajský koordinátor ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty v Pardubickém kraji, pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje. V tomto projektu chceme samozřejmě nadále pokračovat i v dalších letech.

Ekologicky zaměřená je především naše Zelená třída (4-5 leté děti), kde běží projekt Recyklohraní, který spočívá v různém zkoumání, objevování, experimentování, zde také seznamujeme děti se základy Ekologie, kdy se nesnažíme pouze třídit odpad, ale také zábavnou formou chráníme životní prostředí, ať živé či neživé. Využíváme různorodé materiály, při hrách i pracovních činnostech (Pet láhve, víčka, starý papír, přírodniny, atd.). Pomáháme dětem s vytvářením kladného vztahu k naší planetě Zemi, tak aby nám všem mohla sloužit, co možná nejdéle.

Cílem tohoto projektu, je co nejvíce využít prostředky, které již v naší MŠ máme, abychom děti zábavnou formou motivovali, jak nyní, tak třeba i do budoucího života v pokračování po „ekologické cestě životem“.

Léňa a Béďa jsou naše plyšové loutky, které přicházejí za dětmi vždy jen na chvilku, aby dětem osvětlili jakoukoliv situaci nebo jen na návštěvu, zjistit, jak se dětem vede. Tyto loutky mají u dětí vždy veliký úspěch, i proto, že se objevují jen občas a děti si je nemohou vzít do ruky, pro ještě větší reálnost loutek v dětských očích.

Léňa je holčička, která představuje tu hodnou, rozumnou holčičku, naopak Béďa má spíše charakter rošťáka, nezbedy, který Léňu většinou trochu zlobí, ale nakonec si spolu vždy vše vysvětlí a také se spolu vždy usmíří, a to hlavně díky pomoci našich dětí.

Prostřednictvím těchto loutek bychom chtěli děti zábavnou formou učit, jak třídit. Loutky by se tak jako nyní pohybovaly po celé školce, jen bohatší o jakési „ekologické chvilky“, kdy by měli připraveny pro děti různé aktivity týkající se environmentální výchovy.

V naší MŠ třídíme:

• Cartridge a tonery