S Léňou a Béďou křížem, krážem recyklací!

Ekologické zaměření naší mateřské školy

Ve školce s dětmi sbíráme papír v projektu "Papír za papír". Celkové množství odevzdaného papíru, v tomto projektu je k datu 15. 2. 2017 za naši MŠ: 2490 kg.
Průměr na našeho žáka je 15.96 kg. Díky čemuž jsme na 9. místě v této soutěži! Na 8. místo nám schází 457.9944 kg papíru.

Plast třídíme do speciálních kontejnerů, sbíráme PET lahve, využíváme kontejner na biologický odpad a také jsme se stali místem na sběr použitých cartridgí, baterií  a tonerů - jsme zapojeni do školního recyklačního programu "Recyklohraní aneb Ukliďme si svět", pořádaného pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Také jsme se zúčastnili soutěže pro školy Zelený ParDoubek 2016, kterou vyhlásilo Ekocentrum PALETA, Krajský koordinátor ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty v Pardubickém kraji, pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje. V tomto projektu chceme samozřejmě nadále pokračovat i v roce 2017.

Ekologicky zaměřená je především naše Zelená třída (4-5 leté děti), kde běží projekt Recyklohraní, který spočívá v různém zkoumání, objevování, experimentování, zde také seznamujeme děti se základy Ekologie, kdy se nesnažíme pouze třídit odpad, ale také zábavnou formou chráníme životní prostředí, ať živé či neživé. Využíváme různorodé materiály, při hrách i pracovních činnostech (Pet láhve, víčka, starý papír, přírodniny, atd.). Pomáháme dětem s vytvářením kladného vztahu k naší planetě Zemi, tak aby nám všem mohla sloužit, co možná nejdéle.

Cílem tohoto projektu, je co nejvíce využít prostředky, které již v naší MŠ máme, abychom děti zábavnou formou motivovali, jak nyní, tak třeba i do budoucího života v pokračování po „ekologické cestě životem“.

Léňa a Béďa jsou naše plyšové loutky, které přicházejí za dětmi vždy jen na chvilku, aby dětem osvětlili jakoukoliv situaci nebo jen na návštěvu, zjistit, jak se dětem vede. Tyto loutky mají u dětí vždy veliký úspěch, i proto, že se objevují jen občas a děti si je nemohou vzít do ruky, pro ještě větší reálnost loutek v dětských očích.

Léňa je holčička, která představuje tu hodnou, rozumnou holčičku, naopak Béďa má spíše charakter rošťáka, nezbedy, který Léňu většinou trochu zlobí, ale nakonec si spolu vždy vše vysvětlí a také se spolu vždy usmíří, a to hlavně díky pomoci našich dětí.

Prostřednictvím těchto loutek bychom chtěli děti zábavnou formou učit, jak třídit. Loutky by se tak jako nyní pohybovaly po celé školce, jen bohatší o jakési „ekologické chvilky“, kdy by měli připraveny pro děti různé aktivity týkající se environmentální výchovy.

·                   V naší MŠ třídíme:

-        Cartridge a tonery

-        Baterie

-        Plastové láhve

-        Papír

-        Sklo

·                   Dlouhodobě spolupracujeme s:

-        Ekocentrum Paleta Pardubice

-        Farma Apolenka

-        Pí. Kadlečková – KERA NATUR

-        Obora Žleby

ekocentrum Paleta

sběrné místo pro recyklování

výchovný program ''Smysly zvířat''

Léňa a Béďa

21. 11. 2018

Úklid zahrady

V sobotu 24. 11. 2018 od 9.00 hod zveme rodiče s dětmi na společné Ukládání zahrady k zimnímu spánku. Pro děti budou připraveny soutěže a skákací hrad, pro všechny bude občerstvení na zahradě a po úklidu ve třídě, kde posedíme, dáme si párek, čajík a perníček. Prosíme rodiče, kteří mají možnost, aby si donesli své vlastní hrábě, předem moc děkujeme za pomoc.  Na všechny se moc těšíme!
21. 11. 2018

výlet na zámek Potštejn

Ve středu 28. 11. 2018 jedou děti ze zelené, fialové, oranžové a modré třídy na výlet na zámek Potštejn. Odjíždíme v 7,45 hod od školky. Vybíráme celkem 250 Kč.