projekt DOBRÝ ZAČÁTEK

Metodika projektu "Dobrý začátek" je vhodná pro každého, kdo chce vykročit ze stereotypů zaběhnutého chování a jednání s dětmi a chce jim být nejen přirozenou autoritou, ale hlavně rovnocenným partnerem.

Nejdříve se zaměřuje na důležitost podpory sociálního a emočního vývoje dětí předškolního věku. Velice důležité je  navazování a udržování pozitivních vztahů mezi učiteli a rodiči, kde je přesný návod, jak získat rodiče pro společný cíl – spokojené, zdravě sebevědomé a všestranně se rozvíjející dítě. Dále se věnujeme situacím, které v mateřské škole denně nastávají, seznamuje nás s kompetencemi učitele a dává srozumitelná řešení vzniklých problémů. Nedílnou součástí jsou také otázky k sebereflexi učitelky, které jsou nezbytné pro zmapování vlastní praxe.

Ve své práci se díky této metodice paní učitelky tolik nezaměřují na výkon dětí, tedy na výstupy výchovně vzdělávacích činností, ale spíše na samotný proces těchto činností.

Každé ráno si děti opakují pravidla třídy - Pravidla pěti prstů, protože až když děti znají pravidla a hranice, když vědí, co bude následovat za jejich činy, jsou schopny se plně soustředit na obsah výchovně vzdělávacího procesu. Děti jsou rovnocennými partnery.

Nejdůležitější principy metodiky jsou:

•  Komunikace s dítětem – popisný jazyk
  •  Pochvala – 4:1
  • Pravidla ve třídě, která nám pomáhají pro udržování bezpečného prostředí ve školce
  • Ignorování nežádoucího chování

V práci s metodikou Dobrý začátek využíváme maňáska medvěda Alberta, který děti pravidelně navštěvuje a pomáhá jim řešit problémy ve třídě, zároveň děti pochválí za vše, co se jim povedlo. Nejvíce se však děti těší na návštěvu maňásků holčičky Léni a kluka Bédi, kteří se chovají jako všechny děti, někdy neposlouchají, pošťuchují se a společně s dětmi ve třídě si mimo jiné připomínají pravidla Pěti prstů.

schola empirica

MŠMT logo

léňa

tn_obrazek_718.jpg

tn_obrazek_717.jpg

tn_obrazek_716.jpg

18. 10. 2018

Pohádková zahrada

V pátek 26. 10. v 9,00hod., pojede Zelená třída do Pohádkové zahrady se zvířátky. Cena: 50,-Kč
16. 10. 2018

Nemošická stráň

V úterý 23.10.2018 jedou děti z fialové třídy na výlet na Nemošickou stráň.